Sağlık Burada Yaşanır !

Ansiklopedi →

Check-Up Nedir?

Check-Up Nedir?
Check-Up Nedir?

 

Check-up kişilerin sağlık sorunları olmadan, olası sağlık problemlerinin tespit edilmesi, önlenmesi ya da problem oluşmuş ise onu durdurmak amacıyla yapılan genel bir kontrol şeklidir

 
Check-up neden gereklidir?

Sağlık, insanların değerini genellikle kaybettiğinde anladığı bir kavramdır. Buna bağlı olarak, ülkemizde de bireylerin ancak hastalandıktan sonra sağlık kurumlarına başvurmaları koruyucu hekimliğin olması gereken seviyeye hiçbir zaman ulaşamamasına neden olmaktadır. Oysa hastalıkların oluşmasından sonra tedavilerinin zorluğu ve maliyeti göz önüne alındığında, koruyucu hekimlik hizmetleri uzun vadede daha ucuz ve daha etkili bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır.
Check-up’lar bu amaçla uygulanan çok önemli bir koruyucu sağlık hizmeti seçeneğidir.

Hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasının amaçlandığı check-up programları bireyin hem yaşam süresi, hem de yaşam kalitesi açısından son derece önemlidir.

Hızla ilerleyen teknoloji, tıbbi teşhis alanına da yansımıştır. Yapılan basit bir kan tahlili ile kalp hastalığı riski tespit edilebilmekte, küçük birkaç tetkikle kanser gibi ciddi hastalıklar başlangıç aşamasında fark edilebilmektedir.

Bu nedenlerle en az yılda bir kez uzman kişiler tarafından genel check-up taraması yapılmalıdır.

 

Check-up nerede yaptırılmalıdır?

Toplumumuzdaki yanlış algılamalardan biri de, kişinin bir laboratuvara başvurup sadece kan örneği vererek, sonuçlarını bir liste halinde aldığı zaman check-up yaptırmış olduğunu sanmasıdır. Oysaki doktor muayenesi bulunmayan bir işlem, ciddi bir check-up sayılamaz. Hekim, kişiyi ilk gördüğü andan itibaren dış görünüşünde bile bazı hastalıklar hakkında ipucu elde edebilir.

Hastanın şikâyeti, hikâyesi, özgeçmişi, soy geçmişi ve alışkanlıklarına ilişkin bilgiler, bir hastalık hakkında tanıya ulaşmakta büyük önem arz eder. Hekim muayenesinde elde edilecek fiziki bulgular, yapılacak laboratuvar tetkikleri, radyoloji tetkikleri, ultrasonografi, tomografi gibi ileri tıbbi görüntüleme yöntemleri teşhisin kesinleşmesine yardımcı olur. Bu nedenlerle check-up’ın tam teşekküllü bir sağlık kuruluşunda yapılması gerekir.
 
Kişiye özel check-up paketleri uygulanabilir mi?
Check-up’ların içeriği bu konuda deneyimli hekimimiz tarafından belirlenmektedir. Klasik uygulamalarda içeriği önceden tespit edilmiş hazır tahlil ve tetkiklerden oluşan listeler sunulabileceği gibi yine hekimimizin başvuruyu yapan kişiyle yapacağı görüşme ve muayene sonuçlarına göre, ailesel sağlık risklerini de göz önüne alarak oluşturacağı kişiye özel hazırlanmış tahlillerden oluşan bir check-up paketi oluşturulabilmektedir.

Böylece kişilere, kendilerine uygun olan tahlil gruplarını yine kendilerine uygun maddi seçeneklerle check-up’larına başlamadan önce öğrenme imkânı da sunulmuş olacaktır.

Yorumlar

Yorum Yazın →
Adınız :

E-Posta Adresiniz :

Yorumunuz :

Son Eklenen Foto Haberler
Erkek Sağlığı Merkezi

Erkekler de varisten dertli!
Bacaklarda damarlarda belirginleşme, ağrı, şişme, hassasiyet ve ağırlık hissi belirtileriyle ortaya çıkan varis

Erkeklerde Aşırı Kıllanma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri
Erkeklerde Aşırı Kıllanma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde sperm sayısı giderek düşüyor
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) raporuna göre, 100 yıl yıl önce sperm sayısı mililitrede 100-120 milyonken, birçok erkekte bu sayı 15 milyona düştü.

Kadın Sağlığı Merkezi

Regl döneminde yeme krizi
Regl döneminde yeme krizi

Meme kanserinden korunmanın en basit yolu!
Hiç bir yemek ya da diyet kanseri tedavi etmez.

Acil yardım: Sancılı adet günleri
Acil yardım: Sancılı adet günleri

Çocuk Sağlığı Merkezi

Çocuğunuzla iletişimde 10 altın kural
Çocuğunuzla iletişimde 10 altın kural

Yanlış beslenme alışkanlıkları çocukların sağlığını bozuyor
Yanlış beslenme alışkanlıkları çocukların sağlığını bozuyor

Bebeklerin IQ'sunu geliştirmek için 6 öneri
Bebeklerin IQ'sunu geliştirmek için 6 öneri